Prywatna Praktyka Lekarska    lek. med. Maciej Koźmiński
95-200 Pabianice, ul. Św. Jana 14
tel. 0 660 10 25 14      mail: mkozminski@esculap.pl


Witamy!         Profil działalności         Jak trafić?         Bądź zdrów!         Lecz się mądrze!   
      

                                                                                                              
M e n s   s a n a   i n   c o r p o r e   s a n o
c z y l i...
w   z d r o w y m   c i e l e   z d r o w y   d u c h

Woda - żródło życia

Woda


Wody butelkowe dostępne w sklepach są wodami czystymi, pochodzącymi z ujęć podziemnych, wolnych od bakterii i wszelkich zanieczyszczeń. Przepływając pod ziemią, wypłukują one z różnych warstw geologicznych składniki mineralne, nasycając się nimi. W zależności od stopnia nasycenia takiej wody, wyróżniamy:

woda - żródło życia

Woda gazowana, lekko gazowana, czy niegazowana?
W dietetyce często powtarzającym motywem jest odradzanie picia wód gazowanych. Czy słusznie? Nie ma przeciwwskazań do picia wody z dwutlenkiem węgla dla osób zdrowych, a jedynie przy schorzeniach żołądka i strun głosowych, należy unikać picia wody gazowanej. Dwutlenek węgla drażniąc kubki smakowe, sprawia wrażenie orzeźwienia, często “oszukując” pragnienie. Jednak, jeśli wiemy, ile wody powinniśmy pić, woda gazowana ma wiele zalet, o których zazwyczaj zapominamy. Przede wszystkim jest bardziej pewna pod względem bakteriologicznym aniżeli niegazowana. W niegazowanej łatwiej rozwija się flora bakteryjna, aniżeli w wodzie nasyconej dwutlenkiem węgla, który ma działanie bakteriostatyczne i nie dopuszcza do mnożenia się bakterii. By spełniać swoją pozytywną rolę woda nie musi być mocno gazowana; wystarczy, by bombelków było w litrze około 1000mg.

Co jeszcze warto wiedzie o wodach?
W ciągu doby 3-6% wody ustrojowej ulega wymianie, z czego wynika, że w ciągu 10 dni dochodzi do wymiany ok. 50% całkowitej ilości wody w ustroju. Dzięki temu szybko wydalane są produkty metaboliczne i “transportowane” do komórek produkty odżywcze. Z wodą ustrojową usuwane są jednocześnie ważne składniki mineralne.Obecnie przyjmuje się, że minimalna ilość wody, jaka powinna być dostarczana ustrojowi, aby zapobiec występowaniu zmian patologicznych, wynosi 1 litr wody na dobę. Ale podczas upałów człowiek o nawet małej aktywności fizycznej powinien pić minimum 3 litry wody na dobę, gdyż w przeciwnym razie dochodzi do wyraźnych objawów jej niedoboru. Nie należy jednak pić większej ilości zwykłej wody, która z zasady jest hipotoniczna i tym samym zwiększa wydalanie wody przez nerki, przyspieszając odwodnienie organizmu. Nadmierna ilość wypitej wody, która nie może być wydalona, zwłaszcza przy niskim spożyciu soli, jest toksyczna, gdyż komórki ciała znajdują się w środowisku o niższym ciśnieniu osmatycznym (hipoosmia) i ulegają wówczas uszkodzeniu. Najlepiej więc jest pić wodę mineralną o zwiększonej ilości soli mineralnych.

Podsumowując
Przy wyborze wody dla siebie trzeba zwrócić uwagę na podane wyżej podstawowe składniki mineralne i oceniać ich ilość w stosunku do potrzeb swojego organizmu. Nie należy sugerować się urzędową kwalifikacją dzielącą wody na: wody nisko-, średnio- i wysoko- zmineralizowane, która właściwie nic nie mówi, bo żeby ocenić wodę trzeba wiedzieć, czym jest “zmineralizowana”. Bo inne znaczenie w wodzie ma 1000 mg wodorowęglanów, a inne ma 50 mg magnezu. Wodami mineralnymi nie przedawkujesz minerałów - taka groźba istnieje jedynie przy wodach leczniczych! Nie należy również w dużej ilości pić wód pozbawionych składników mineralnych, bowiem one nie tylko nie dostarczają tych deficytowych składników odżywczych, ale raczej wypłukują je z organizmu. Po przeczytaniu tego artykułu, każdy z Was powinien trochę bardziej zwracać uwagę na to, jaką wodę kupuje. Komponujemy przecież dokładne diety po to, by zapewnić naszemu organizmowi jak najlepsze funkcjonowanie. Nie wydajemy sporych kwot na suplementy witaminowe i minerałowe tylko po to, by potem wypłynęły z nas wraz z wodą źródlaną kupioną w hipermarkecie - 5 litrów za złotówkę. Naprawdę warto zainwestować w lepszą wodę! Utrata zaledwie 3 proc. wody w organizmie człowieka powoduje zmęczenie oraz bóle i zawroty głowy. Gdy jej niedobór sięga 10 proc., mówimy o odwodnieniu zagrażającym życiu, a utrata ok. 20 proc. może spowodować śmierć w wyniku odwodnienia.Dlatego należy pić nie tylko wtedy kiedy pojawi się pragnienie.